Yüz estetiğinde gelinebilecek son nokta yüz germedir (facelift). Yüzdeki yaşlanma ve sarkmalar, diğer yöntemlerle bir yere kadar tedavi edilebilir. Ancak bu yöntemlerin hastayı tatmin etmediği noktada yapılacak olan işlem yüz germedir.

Yüz germede amaç kişiyi yıllar önceki görünümüne getirmektir, yüzünü değiştirip başka biri haline getirmek değildir. Bu ameliyatta sadece deri değil, deri ile kaslar arasındaki SMAS denen bir fasya dokusu da gerilip kaldırılır. Germe etkisinde kalıcılığı sağlayan budur. SMAS’ın gerilmediği yüz germelerde yada sadece deriyi etkileyen asma yöntemlerinde kalıcılık olmaması bundandır.

Yüz germede kesi kulağın ön kıvrımı boyunca yapılır ve kulak memesi altından kulağın arkasına döner. Böylece çoğunlukla sosyal mesafeden görünmeyen bir iz kalır. Ameliyatta sadece yüz değil boyun ve şakaklar da gerilebilir. Yani aynı zamanda düzgün bir boyun açısına ve gergin bir alın ve kalkık kaşlara da kavuşabilirsiniz. Yüz germe neredeyse her zaman yağ dokusu enjeksiyonu ile birlikte yapılmalıdır. Çünkü yaşlanma sürecinde olan şey sadece dokularımızın sarkması değil, aynı zamanda dokuların ölmesi ve dolgunluk kaybıdır. Tam bir gençleşme etkisi için yağ dokusunun gerekli miktarda yerine konması da iyi olmaktadır.

Ameliyattan sonra bir miktar şişlik ve belki morluk beklenir. Yapılan germe ameliyatının büyüklüğüne göre 1 ila 3 hafta içinde yüzünüz doğal görünümüne kavuşur. Ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmanız tavsiye edilir.