Yağ dokusu enjeksiyonu son yıllarda estetik cerrahinin en çok konuştuğu konudur. Yüzde yada vücutta konturu değiştirmek, yaşlanmayla kaybedilen dolgunluğu yeniden kazandırmak, hem de bunu ameliyat kesisi olmadan yapabilmek çok büyük bir avantaj.

Vücudunuzun herhangi bir yerinden enjektör ile aldığımız yağ dokusunu, ihtiyaç olan bölgelerinize iğne ile vererek operasyonu gerçekleştiriyoruz. İşlem gören bölgenin büyüklüğüne göre lokal yada genel anestezi tercih edilebilir. Yağ dokusu enjeksiyonu ile pek çok şey yapılabilir. Alnınıza bombelik kazandırabilir, ince kırışıklıklarınızı doldurabiliriz. Elmacıklarınızı belirginleştirip göz altı çukurlarınızı doldurabiliriz. Dudaklarınızı dolgunlaştırabiliriz. Küçük ve geride görünen çene ucunuzu büyütebiliriz. İnce baldırlarınızı yada kalçalarınızı bile dolgunlaştırabiliriz. Ellerinizi daha dolgun ve genç gösterebiliriz. Yağ dokusu enjeksiyonunun daha bir çok kullanım alanı vardır.

Yağ dokusunun diğer sentetik dolgulara göre pek çok avantajı vardır. Sentetik dolgular genellikle 1cc’lik enjektörlerde satılır. Çok miktarda kullanılmak istendiğinde maliyet artar. Halbuki bir defada birkaç yüz cc yağ dokunuzu alıp kullanabiliriz. Yağ dokusu sizin kendi dokunuz olduğu için vücudunuzun yabancı doku reaksiyonu gösterme olasılığı yoktur. Diğer sentetik dolgularda bu risk her zaman vardır. Ayrıca yağ dokusu içinde çok miktarda kök hücre barındırır. Bu kök hücrelerin transfer olduğu bölgelerde gençleştirme etkisi yaptığına dair görüş vardır.

Yağ dokusunun enjekte edildiği bölgede tamamı tutmaz. Ortalama olarak %50’si tutar. Tutmayan kısım eriyip vücut tarafından emilir. Alıcı bölgede az mimik olması, bazı cerrahi teknikler ve bir defada verilen yağ dokusu miktarının az olması tutma oranını arttırır. Tutan kısım alıcı sahada damarlanıp yaşamaya başlar ve artık oranın dokusudur. Yani kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Burada açıklanması gereken, zamanla kendi dokularımızın da eridiği gerçeğidir. Yaşlı insanların dudaklarına baktığınızda genç insanların dudaklarına oranla daha ince olduğunu görürsünüz. Bu durum dokularımızın eridiğinin en belirgin kanıtıdır. Bizim enjekte ettiğimiz yağ dokusunun tutan kısmı o bölgenin dokusu haline geliyor ve kalıcıdır. Ancak o bölgenin kendi dokusu ile birlikte yıllar içinde erimeye mahkumdur.

Genellikle ameliyat sırasında o anda gerekli olandan daha fazla yağ dokusu alırız. Artan yağ dokusunu tüp bebek ve kordon kanı saklamak için kullanılan özel bir dondurucu içinde saklarız. Böylece kişi tekrar yağ enjeksiyonuna ihtiyaç duyduğunda yeniden yağ dokusu almaya gerek kalmaz. Dondurulmuş olan kişinin kendi yağ dokusu çözülerek hazır dolgu gibi kullanılabilir.

Tekrarlayan yağ dokusu enjeksiyonları, genç görünümün muhafaza edilmesi ve istenilen konturlara ulaşma açısından çok etkilidir.