Liposuction ameliyatı deri altındaki yağ dokusunun küçük deliklerden vakum yardımıyla dışarı çekilmesidir. Bu küçük deliklerin genellikle fark edilebilir izi kalmaz. Bu yüzden liposuction ameliyatı sonrası neredeyse hiçbir zaman kişinin ameliyat olduğu belli olmaz.

Vakumla çekilecek olan yağı parçalayıp daha rahat almak için lazer yada ultrason dalgaları kullanılabilir. Vaser Hi-def ve lazer lipoliz olarak adlandırılan yöntemler bu şekildedir. Bu lipoliz yöntemlerinin yağın kolay alınmasını sağlamalarının yanında cildi sıkılaştırma, daha hızlı iyileşmeye yardımcı olma gibi avantajları vardır.

Liposuction vücutta pek çok bölgeye uygulanabilir. Gıdık, sırt, göğüs, kollar, karın, bel, kalça, basen, uyluk bölgesi bunlara örnektir. Dikkatle uygulanan liposuction ameliyatlarında, uygulama bölgelerinde düzgün ve belirgin incelme sağlanabilir. Ayrıca, liposuction’da alınan yağ dokusu bazı işlemlerden geçirilerek canlı olarak vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerine verilebilir. Bu şekilde vücudun bazı bölgelerinden yağ azaltıp bazı bölgelerine verilerek çok daha düzgün bir silüet elde etmek mümkün olabilir.

Vücudumuzda istisna olan bazı bölgeler dışındaki her yerde deri ile kas arasındaki seviyede yağ dokusu vardır. Ergenliğe girdiğimizde belirlenen yağ hücre sayımız hayatımızın sonuna kadar sabit kalır. Yani kilo alıp verdiğimizde yağ hücre sayımız artmaz. Yağ hücrelerimizin hacmi artıp azalır. İşte liposuction (yağ alma) ameliyatının vücuttaki etkisini anlamak için gerekli temel bilgi budur. Liposuction uygulanan bölgede yağ hücre sayısı azaltılmış olduğu için sonrasında kilo alsanız bile bu bölge eskisi kadar şişmanlamaz. Ancak liposuction uygulanmayan bölgeleriniz buna oranla daha çok şişmanlar. Bu değişen denge yüzünden liposuction ameliyatı sonrası fazlaca kilo alıp vermek önerilmez.

Liposuction en ideal olarak vücudun diğer yerleriyle orantısız olarak şişman görünen ve deri sarkıklığı olmayan bölgelere uygulandığında tatmin edici sonuç verir (deri sarkıklığı varsa germe ameliyatları gerekebilir). Çok fazla bölgeye uygulamak mümkündür ama tüm vücudu belirgin olarak inceltmek güvenli değildir. Literatüre göre güvenli olarak erişkin bir kişiden liposuction ile alınabilecek yağ miktarı 7 litre kadardır. Bundan fazlası tehlikeli olmaktadır.

Ameliyat, uygulama bölgesinin genişliğine göre lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Liposuction ameliyatı sonrası ağrı çoğu zaman azdır. Çünkü yağ dokusunu dışarı alabilmek için önce bir solüsyonla şişiriyoruz ve bu solüsyonun içine genellikle lokal anestezik ilaçlar katıyoruz. Yaklaşık 20 gün kadar liposuction bölgesine bası yapan korseler yada sargılar kullanmanız gerekecektir. Bunlar çok ince olduğundan genellikle giysinizden belli olmaz. Uygulama yerinin genişliğine göre 1 gün ila 1 hafta içinde sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Liposuction bölgesi ameliyat biter bitmez eski haline göre daha ince görünür ancak tam istediğimiz sonucu genellikle 2-3 ay sonra alırız.