Meme küçültme ve meme dikleştirme temelde aynı ameliyatlardır. Dikleştirme yapılırken estetik olarak gerekliyse bir miktar doku çıkarılıp meme küçültülebilir. Ancak her bir memeden 500 gr’dan fazla doku çıkarılması gereken durumların hem estetik hem de tıbbi gerekçeleri vardır.

Öncelikle tarih boyunca kadın cinselliğinin sembolü olan göğüslerin dik ve vücuda orantılı bir büyüklüğünün olması güzel kabul edilir. Bu açıdan sarkık ve fazlaca büyük göğüsleri olan hanımların bu durumdan estetik kaygı duymaları çok doğal ve haklıdır.

Sağlık açısından ise aşırı büyük göğüsler bel ve boyun fıtıklarına, pişiklere ve ağrılara yol açabilir. Bu sıkıntıları çeken hanımlar estetik kaygıdan çok “beni bunlardan kurtarın!” yaklaşımıyla başvurabiliyorlar haklı olarak.

Meme küçültme ameliyatı normalde ameliyatın etki ve sonuçlarını anlayabilecek reşit kişilere uygulanır. Bununla birlikte ergenliğin erken döneminden itibaren göğüslerin hızla büyüdüğü gigantomasti hastalarında psikolojik ve sosyal nedenlerle, aile rızası alınarak daha erken yaşlarda yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı ile göğüsleri hem dikleştirmek hem de güzel bir şekil vermek mümkün. Ancak bu ameliyatı olmaya karar vermeden önce düşünmeniz gereken en önemli konu yara izleridir. Günümüzdeki tıbbi teknoloji ve tekniklerle bu ameliyatı iz bırakmadan yapma şansımız yok. Memeye karşıdan baktığınızda ters T şeklinde bir iz kalacaktır. Bu iz bazı kişilerde 6 ay ila 1 sene içinde fark edilmeyecek kadar az kalmakla birlikte bazı hastalarda ise daha belirgin olabilmektedir.

Yine bir diğer konu emzirmenin mümkün olup olmayacağıdır. Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirememe riski literatürde yaklaşık %20 olarak geçer.

Meme küçültme ameliyatının meme kanseriyle ilişkisi sıkça sorulmaktadır. Bu ameliyatın kansere neden olan bir etkisi yoktur. Ancak ameliyat öncesinde böyle bir riskinizin olup olmadığına dair öykü ve muayenenizi dikkate alıyorum. Özellikle otuz yaşının üzerindeki hanımların meme küçültme ameliyatından önce mamografi çektirerek kontrollerini yaptırmış olmalarını tercih ediyorum.

Göğüslerin ameliyattan sonra tekrar büyüyüp büyümeyeceği de merak konusudur. Hastalarımın bir kısmının meme küçültme ameliyatı sonrasında rehavetle fazlaca yemek yiyip hızla kilo aldıklarını görüyorum. Eğer böyle olursa tüm vücutla birlikte göğüslerde de tekrar yağ dokusu artışı olabilir. Ancak ameliyattan sonra kilonuzu muhafaza ettiğiniz takdirde göğüslerinizin büyümesi beklenmez.

Meme küçültme ameliyatında özellikle meme başının kılcal kan dolaşımının iyi olması sorunsuz iyileşme açısından çok önemlidir. Bu nedenle maalesef diyabet hastalarında ve sigara içenlerde ameliyattan sonra iyileşme sorunları yaşanma ihtimali diğer insanlara göre fazladır. Sigarayı ameliyattan 1 ay önce bırakmanız ve ameliyattan sonra 1 ay içmemeniz çok önemli.

Kısaca tekrar etmek gerekirse; eğer emzirmeyle ilgili endişeniz yoksa, meme başlarınız göğüs alt çizgisinin altına kadar sarkmış ve/veya büyük göğüsler nedeniyle sağlık problemleri yaşıyorsanız, sigara içmiyorsanız yada bırakabilirim diyorsanız meme küçültme ameliyatı için uygun bir adaysınız ve bu ameliyattan memnun kalma olasılığınız yüksek demektir.

Ameliyat ve sonrası

Meme küçültme ameliyatı 2,5 – 3 saat sürmektedir. Ameliyat süresinin büyük kısmı, olabilecek en az ameliyat izini bırakabilmek için özenle dikiş atma işiyle geçer.

Hasta genel anestezi alır yani tamamen uyutulur. Bu nedenle ameliyat sırasında ağrı duymazsınız. Ameliyat sırasında interkostal blok denilen bir teknik uyguladığım için ameliyat çıkışından sonraki ilk 8-12 saat ağrınız olması beklenmez. Bundan sonra ağrı kesiciyle kontrol altına alınabilen bir ağrınız olabilir. Sonraki gün ağrınız geçmiş olur ve evinize gidebilirsiniz.

Ameliyattan çıktığınızda erken dönemde içeride biriken kanı dışarı almak için direnleriniz olacaktır. Bunlar biraz hareketlerinizi kısıtlayabilir ancak çoğunlukla bir gün sonra, yada en geç 3 gün içinde kolayca çıkarılırlar.

Ameliyat sonrasında toplamda 2-3 kez pansumana gelmeniz gerekecektir. Normal şartlarda 3-4 gün sonra yıkanabilirsiniz. Pansumanınız üzerine giydirilen medikal elastik sütyeni 1 ay kullanmanızı öneriyorum.

Normal şartlarda bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Spora ve fiziksel zorlama gereken işlere 1 ay sonra başlayabilirsiniz.