Meme Büyütme’de En Etkili Yöntem Hangisi?

Protez Mi, Yağ Enjeksiyonu Mu, Dolgu Enjeksiyonu Mu?

Pek çok kadın doğuştan küçük memelere sahip olmak yada yıllar içinde memelerinde hacim kaybı yaşamak gibi nedenlerle meme büyütme talebinde bulunuyor. Tabi ki kimse vücuduna yabancı bir protezin yerleştirilmesini öncelikli olarak kabul etmek istemiyor. Bu durumda iki seçenek kalıyor geriye: dolgu enjeksiyonu ve yağ enjeksiyonu.

memebuyutmeDolgu enjeksiyonuyla meme büyütmek ve gözle görünür bir sonuç almak için yüz bölgesinde alışık olduğumuzdan çok daha fazla miktarlarda dolgu maddesi kullanmak gerekir. Çeşitli dolgu maddeleri vardır ve hepsi de vücut için yabancı maddelerdir. Her ne kadar güvenilir olsalar da her yabancı maddenin vücutta reaksiyona neden olma riski vardır. Bu risk, yabancı madde miktarı ne kadar çoksa o kadar fazladır. Ayrıca, dokunun içine yaygın bir şekilde enjekte edilmiş ve kapsülü bulunmayan, dokunun içine karışmış bir yabancı madde reaksiyon yaptığında bundan kurtulmak çok zor, bazen de imkansızdır. Bu nedenlerle meme büyütme de dolgu maddesi enjeksiyonlarından kaçınıyorum ve önermiyorum.

Yağ enjeksiyonuyla da memeye hacim kazandırmak mümkündür. Bu yöntemde hastanın yağ fazlalığı olan bölgelerinden liposuction yöntemiyle yağ dokusu alınır, enjekte edilebilir hale getirilir ve hacim ihtiyacı olan bölgeye verilir. Verilen madde kişinin kendinin kendi yağ dokusu olduğu için yabancı madde reaksiyonu riski yok gibidir. Enjekte edilen yağ dokusu, göğüs kasının içine ve memede deri altına verilir. Meme dokusunun içine enjekte edilmez. Bu yöntemin temel olarak iki handikabı mevcut. Birincisi, meme büyütme ihtiyacı olan hanımların çoğunda yeteri kadar yağ bulmak zordur. Bu hanımlar genellikle zayıftır. Dolayısıyla aldığımız yağı enjekte edilebilir hale getirdiğimizde elimizde kalan yağ miktarı genellikle yüksek miktarlarda büyütme yapmaya yetmeyebilir. İkinci hadikap ise verilen yağ dokusunun hepsinin tutmayacağı gerçeğidir. Yağ enjeksiyonlarında verilen yağın ortalama olarak yarısı tutar, yani alıcı sahada yaşamaya başlar. Kalan kısım erir ve vücut tarafından emilir. Sonuç olarak yağ enjeksiyonu ile meme büyütmede beklenti çok yüksek olmamalıdır. Memede hafif bir dirileşme, beklenen gerçekçi sonuç olmalıdır. Tabi ki sadece bunun yeterli olabileceği hastalarda en doğru seçenek budur.

Eğer hastanın hafif bir dirileşmeye değil, belirgin bir meme büyütmeye ihtiyacı varsa en doğru seçenek meme protezleridir. Silikon meme protezleri 1962 yılından bu yana yapılıyor. İlk konulan meme protezi ABD’de hala aynı kadının memesinde onunla birlikte yaşıyor. Bu süreçte FDA 3 kez meme protezleriyle ilgili yüksek bütçeli çalışmalar yaptı ve her seferinde hem spekülasyonların çoğu boşa çıktı hem de firmalar protezleri daha da kaliteli hale getirdi. Protezlerin meme kanserine neden olmadığı defalarca ispatlandı. Çok küçük olasılıkla vücutta istenmeyen bir reaksiyona neden olursa tutup çıkarma şansımızın olması, protezleri enjekte edilebilir dolgulardan daha üstün ve güvenli kılıyor. Sonuç olarak belirgin miktarlarda meme büyütme ihtiyacı varsa en güvenilir ve en tatmin edici sonuçlar silikon meme protezleriyle alınmaktadır.