Büyük ve güzel göğüsler tarih boyunca kadınlığın simgesi olagelmiştir. Belirgin ve güzel göğüsleri olan kadınların toplumsal hayatta daha çok saygı gördüklerini kanıtlar nitelikte sosyolojik çalışmalar mevcuttur. Meme büyütme yöntemi olarak protezle büyütme ameliyatını tercih ediyorum. Diğer yöntemleri uygulamıyorum ve önermiyorum.

Meme protezleri temel olarak koheziv silikon jel ve salin dolgulu implantlar olarak ikiye ayrılır. Koltukaltı ve göbek deliğinden girilerek yapılan endoskopik meme büyütme ameliyatlarında salin dolgulu implantlar kullanılır. Meme başından ve meme altından girilerek yapılan ameliyatlarda ise genellikle koheziv silikon jel implantlar tercih edilir.

Protezler şekillerine göre anatomik (damla) ve yuvarlak olarak da ikiye ayrılır. Eğer memenin anatomik şeklinde bir bozukluk varsa yada hiç meme dokusunun olmadığı durumlarda anatomik (damla) protezler kullanılır. Bunların dışındaki durumlarda yuvarlak protezler tercih edilir.

Protezin yerleştirildiği plan da hastadan hastaya farklılık gösterir. Genel olarak şöyle açıklanabilir: meme dokusu başparmak ve işaret parmağı arasında sıkıştırıldığında (pinch testi) arada kalan doku 2 cm’den kalınsa meme dokusu protezi örtmek için yeterlidir ve protez kas üstüne, yani meme dokusunun altına yerleştirilebilir. Eğer pinch testinde doku 2cm’den az ise protezin göğüs kası altına yerleştirilmesi daha uygun olacaktır. Bu iki plan arasında sonucu etkileyen bazı farklar vardır ancak bu farklar çoğunlukla fazla belirgin değildir. Kas üstü yerleşimde iyileşme daha çabuk ve daha az ağrılı olur. Memeye istenilen şeklin verilmesi daha kolaydır. Kas altı yerleşimde protezi örten ekstra bir tabaka daha olduğu için dokunmayla daha doğal bir his elde edilir. Kapsül kontraktürü gelişme riski biraz daha azdır. Bununla birlikte iyileşme döneminde birkaç hafta kolların hareketiyle hissedilen ağrılar olabilir. Ayrıca özellikle kas gücü yüksek olan sporcularda kas hareketleriyle protezin yer değiştirmesi gibi bir durum oluşabilir.

Bir de fasya (kas zarı) altı planı vardır. Bu planı, kas altı yada kas üstü yerleşim konusunda arada kalınan hastalarda tercih ediyorum. Kas üstü yerleşimin avantajlarını içerirken aynı zamanda fazladan bir örtücü tabaka daha sağlayan bir yöntemdir.

Meme büyütme ameliyatı için başvuran bir hastada değerlendirilmesi gereken en önemli konulardan biri göğüslerde sarkıklık olup olmadığıdır. Meme başının meme alt çizgisi hizasında olduğu hafif dereceli sarkıklıklarda özellikle dual plan (protezin üst kısmının kas altında, alt kısmının meme dokusu altında kaldığı yöntem) yerleştirilen protezin kaldırıcı etkisi kişileri tatmin eden bir çözüm sağlar. Eğer sarkıklık daha fazlaysa öncelikle meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı yapmak gereklidir. Mastopeksi operasyonu meme büyütme ile aynı seansta yapılabilir.

Meme protezlerinin kansere yol açtığına dair hiçbir kanıt yoktur. Tam tersine, meme protezi olan kadınların eğer bir gün meme kanseri olurlarsa daha erken tanı alarak hayatta kalma şanslarının arttığına yönelik kanıt mevcuttur.

Ben meme büyütmede ameliyatı meme altından yada meme başından yapmayı tercih ediyorum. Meme altı yönteminin avantajlarından bahsedecek olursak; öncelikle meme dokusuna zarar verilmiyor. Böylece emzirme fonksiyonunu riske atmıyoruz. Protezi yerleştireceğimiz sahayı direk olarak görme ve sonradan sıkıntı oluşturabilecek kanamalara anında müdahale etme şansına sahip oluyoruz. Ayrıca meme başında hissizlik oluşturma ihtimalini en aza indiriyoruz. Dezavantaj olarak ise her iki memenin altında 4 cm kadar bir iz bırakıyoruz. Bu iz çamaşırdan yada bikiniden gözükmüyor. Kişinin kendisi de meme altında olduğu için bu izi görmüyor. Ayrıca eğer hipertrofik skar yada keloid gibi nadir bir komplikasyon olmazsa, çoğu kişide geç dönemde çok az fark edilir bir hal alıyor.

Meme başından girilerek yapılan meme büyütmeler ise iz açısından daha avantajlı. Yara izi meme başının renkli kısmının bitip derinin başladığı sınırda kaldığı için iyileşme sonunda bazı kişilerde fark edilmiyor bile. Bu yöntemde cerrahi saha çok iyi görülebiliyor ve kanama riski oluşturan damarlara daha kolay müdahale edilebiliyor.

Göğüs estetiği ameliyatlarının bitiminde interkostal blok denilen özel bir lokal anestezi tekniği uyguluyorum. Bu sayede çoğu hastam ameliyat sonrası ilk günü ağrısız geçiriyor. Daha sonraki günlerde eğer protez kas üstü plandaysa zaten genellikle ağrı olmuyor. Kas altı planda ise çoğunlukla ağızdan alınan ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen bir ağrı olabiliyor. Ameliyat bitiminde giydirilen elastik medikal sütyeni 1 ay kullanmak gerekiyor. Protez kas üstündeyse üç gün, kas altındaysa bir hafta sonra ofis tarzı işlere dönmek mümkün olabiliyor.