Karın bölgenizdeki sarkıklıklardan karın germe (abdominoplasti) ameliyatı ile kurtulabilirsiniz. Uygun kişide doğru uygulanmış karın germe ameliyatı sonrası düz ve çekici bir karın görünümü elde etmek mümkündür.

Karın germe ameliyatı temel olarak karın bölgesinden fazla deri ve yağın uzaklaştırılması işlemidir. Pek çok insanda aynı anda yağ fazlalığı da olduğu için genellikle liposuction ile kombine edilmesi uygun olur. Eğer karın kasları doğum yada aşırı kilo gibi sebeplerle orta hattan uzaklaşıp birbirinden ayrıldıysa bu ameliyat sırasında aynı zamanda karın kaslarının sıkılaştırılması ve bu sayede belin bir miktar inceltilmesi de mümkündür.

Temel olarak iki tür karın germe ameliyatı vardır. Birincisi, karından fazlaca miktar deri çıkarılıp göbek deliğinin yerinin değiştirilmesi gereken klasik karın germe; ikincisi, göbek deliğinin yerini değiştirmeden onun altında kalan dokunun bir kısmının çıkarıldığı mini karın germe. Eğer sarkma sadece göbek deliğinin altındaki kısımdaysa mini karın germe genellikle yeterlidir. Eğer üst kısımdaki doku göbek deliğinin üzerinden sarkıyorsa bu durumda klasik karın germe gereklidir. Her iki durumda da bikini yada iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ameliyat izi kalır. Kalacak olan izi azaltmak için çok özenle gizli dikiş atılsa bile hiç iz olmadan karın germe ameliyatı yapmak henüz mümkün değildir.

Karın germe yetişkin yaşlarda yapılır. Sigara içmeyen kişilerde risk oranı düşüktür. Sigara içenlerin 1 ay önceden sigarayı bırakmalarını öneriyorum. Ameliyattan sonraki ilk 1 yıl içinde hamile kalınmamalıdır. Ameliyat sonrasında duruma göre 2 veya 4 hafta karın korsesi kullanmanız gereklidir. Genellikle ağızdan alınan ağrı kesicilerle kontrol edilebilen bir ağrı ilk günlerde beklenir. Yine duruma göre ilk bir hafta hareketleriniz ve günlük aktiviteniz belirgin derecede azalabilir. Normal şartlarda 1 haftadan sonra pek çok günlük aktivitenize yavaş yavaş dönersiniz.