Gözkapaklarındaki yağ ve deri fazlalığı kişiyi yaşlı ve yorgun gösterir. İleri dönemde bu fazlalıklar gözün önüne inerek görmeyi bile kısıtlayabilir.
Gözkapağı estetiği (blefaroplasti) gözkapaklarındaki yağ ve deri fazlalıklarının alınmasını sağlayan operasyondur. En sık olarak üst gözkapağına uygulanır.
Üst gözkapağı estetiği ile genç ve dinlenmiş bir bakış elde etmek mümkündür. Ameliyat dikişi gözkapağı kıvrımında kalır ve çok yüksek olasılıkla görülebilir bir iz kalmaz. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken şey gözkapağının kapanmasını engelleyecek kadar fazla doku çıkarmamak ve “hollow eyes” denilen dolgunluğunu tamamen kaybetmiş bir gözkapağına neden olacak kadar fazla yağ almamaktır. Diğer bir konu kaşların seviyesidir. Çok düşük konumdaki kaşlar üst gözkapağında yalancı bir fazlalığa neden olabilir. Bu durumda öncelikle kaşların doğru pozisyona getirilmesi gerekir. Bundan sonra gerekirse gözkapağı estetiği yapılabilir. Bunlara dikkat edildiği takdirde üst gözkapağı estetiği basit ve etkili bir ameliyattır.
Alt gözkapağı estetiği çok hassas bir konudur. Yıllar önce tanımlanmış klasik alt gözkapağı estetiği ameliyatında kirpiklerin 2mm altından boylu boyunca bir kesi yapılıp buradan yağ ve deri fazlası çıkarılırdı. Ancak bu ameliyat sonrasında alt gözkapağının aşağı ve dışa doğru çekilmesi sorunuyla o kadar sık karşılaşıldı ki artık pek çok cerrah bu şekilde bir ameliyat yapmak istemiyor. Zaten bu tarz bir ameliyat çok az hasta için gereklidir.
Alt gözkapağında torbalanmaya neden olan yağ fazlalığı çoğu kişide yaşla beraber ortaya çıkar. Bu hastalarda aslında ortada bir yağ fazlalığı yoktur. Eskiden yanağa ait olan yağ dokusu eridiği yada aşağı düştüğü için göz çevresindeki yağlar belirgin hale gelir. Burada yanağın olması gereken yerine yapılan bir yağ enjeksiyonu, göz çevresi yağların yeniden gizlenmesini sağlamaktadır. Yani kişinin daha önceki yıllarda sahip olduğu ve göz altı torbalarını gizleyen yanak yağlarını tekrar yerine koymuş oluyoruz. Buradaki dolgunluk çoğunlukla deri fazlalığını da gideriyor. Bu yolla çok insan alt göz kapağı ameliyatı olmaktan kurtuluyor.
Eğer alt gözkapağındaki yağ torbaları gençlik döneminden bu yana varsa bu gerçek bir yağ fazlalığıdır. Ben bunları transkonjonktival yaklaşımla alıyorum. Yani gözkapağı derisini kesmiyorum. Gözkapağı içinden yaptığım bir kesi ile göz altı yağlarına ulaşıp fazlalığı alıyorum. Deride bir kesi yada hırpalanma olmadığı için gözkapağında aşağı doğru çekilme riski olmuyor.
Eğer alt göz kapağında diğer yöntemlerle giderilemeyen bir deri fazlalığı varsa, ki bu nadirdir, ameliyatın yağla ilgili olan kısmını yukarıda anlattığım gibi tamamlayıp, kirpiklerin altından az miktar deri çıkarıyorum. Bunu yaparken, ön taraftan yağ dokusuna ulaşmak gibi bir derdim olmadığı için, deriyi altındaki kastan sıyırmıyorum. Bu önlemlerle alt gözkapağının dışa doğru çekilme riski en aza iniyor.
Gözkapağı estetiği sonrası hafif bir morluk oluşabilir. Bunun tamamen geçmesi 10-14 gün sürebiliyor. Genellikle 1 hafta sonra makyajla kapatılabildiğinden, ameliyat olmamış gibi işe dönmek mümkün oluyor.