Erkeklerde Burun Estetiği

Günümüzde erkeklerin en sık yaptırdığı estetik ameliyat burun estetiğidir. Daha iyi görünümlü ve daha iyi nefes alan bir burun tabi ki erkeklerin de ihtiyaç duyabileceği bir şeydir. Peki erkeklerde burun estetiği kadınlara göre nasıl farklılık gösteriyor?

Aslında erkeklerde ve kadınlarda burun estetiği ameliyatında aynı basamaklar uygulanıyor. Ameliyat süresi ve ameliyat sonrası süreç, iyileşme hızı birbiriyle aynı. Fark, estetik algısı ile ilgili. Hem erkekte hem de kadında tabi ki ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal bir sonuç elde etmek en önemli başarı kriteri olmalı ama toplum hayatında çok farklı imajlarda kadın bireyler var. Kimi kadın sabah sadece yüzünü yıkayıp çıkıyor, kimi hafif rötüş tarzında bir makyajla geziyor, kimi de her gün bir saat hazırlık yapıp iddialı kıyafetlerle tarzını ortaya koyuyor. Dolayısıyla yüz yapısı aynı bile olsa bu üç farklı kadının burun estetiğinden beklentisi farklı olabilir ve üçüne de farklı tarzlarda burun estetiği yapılabilir. Bazen doğal ama iddialı sonuçlar hedeflenebilir. Halbuki erkeklerde durum böyle değildir. Özellikle bizim toplumumuzda ortalama erkek birey gündelik hayatta  makyaj yapmaz, sade kıyafetlerle gününü geçirir. Tüm imaj sadelik ve doğallık olarak tariflenebilir. Böyle bir bireyde yapılan estetik girişimler de bu imajı bozmayacak tarzda olmalıdır. Erkeklerde burun estetiği yaparken doğallık en önemli hedeftir ve iddialı sonuçlardan olabildiğince kaçınırız. Gereğinden fazla kalkık, kavisli, fazla ince veya sivri uçlu bir burun erkeğin sade imajında sırıtıp alay konusu olacaktır.

Erkeklerde burun estetiği öncesi yeni şekli tasarlarken alın, orta yüz ve çene ilişkisini göz önünde bulunduruyoruz. Mümkün olduğu kadar dudak burun açısını 90 derecenin üzerine çıkarmayacak şekilde tasarım yapmaya çalışıyoruz. Burun sırtını burun ucuyla aynı yükseklikte olacak ve kavis görüntüsü vermeyecek şekilde alından 2mm geride kaş ortasında sonlandırıyoruz. Burun ucunda sivri ve ince hatlardan kaçınıyoruz. Tabi ki özel yüz yapılarına göre bu kuralları hafifçe esnetebiliriz ancak yeni burnun yüzle uyumlu olması, ameliyat olduğunun belli olmaması ve iddialı görünümlerden kaçınmak en önemli estetik hedefimizdir.