Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesidir. Ergenlik çağındaki erkeklerde fizyolojk jinekomasti denilen bir durum sıklıkla görülür ve bu durum çoğunlukla 18 yaşına kadar geçer. Eğer 18 yaşından sonra meme büyümesi hala devam ediyorsa bu durumda tedavi gerekebilir.

Jinekomasti erkekte istenmeyen bir görünüme sebep olup psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Memedeki büyüklüğün nedeninin bir hormon bozukluğu yada başka bir kitleye bağlı olmadığı kanıtlandıktan sonra cerrahi olarak küçültme seçenekleri değerlendirilebilir. Erkek memesindeki büyümenin sebebi hem sert olan bez dokusunun artması hem de yağ dokusunun artması olabilir. Bez dokusu oldukça sert olduğundan klasik liposuction çoğu zaman tedavide yetersiz kalır. Ultrasound assisted liposuction genellikle bu sorunu çözer. Bazen buna ek olarak meme bez dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Eğer memede sarkıklık da varsa nadiren deri fazlalığının çıkarılması da gerekebilir.

Ameliyat tamamen meme başı içinde kalan bir kesi yoluyla yapılır. Yani normal şartlarda iyileşme tamamlandığında görülebilen bir iz kalmaz. Ameliyat sırasında interkostal blok yaptığım için bitiminde ağrı olması beklenmez. Genellikle 1-3 gün içinde işe dönmek mümkündür. Yaklaşık 3 hafta kadar giysilerden seçilmeyen bir göğüs korsesi kullanımı gerekir.