Medikal estetikte dolgu denince sentetik yumuşak doku yer tutucuları akla gelir. Bunların içinde en güvenli olanı hyaluronik asittir.  Bu nedenle sentetik dolgular içinde sadece FDA onaylı markaların hyaluronik asit ürünlerini kullanıyorum.

Hyaluronik asit normalde vücudumuzun yumuşak dokuları içinde bulunan bir maddedir. Firmalar bu maddeyi sentetik olarak üretip medikal estetik uygulamaları için kullanmamıza olanak sağlıyor.

Dolguda amaç, hacmi az olan yada azalmış olan bölgelerde hacim arttırılmasıdır. Bu, bir kırışıklığın altını doldurarak yok etmek de olabilir, ince bir dudağı kalınlaştırmak da olabilir. Dudak kenarlarındaki gülme çizgilerinin yok edilmesi, göz altı çukurluğun azaltılması, elmacıkların çıkıntılarının arttırılması, el cildinin hacimli ve genç gösterilmesi gibi uygulamalar hyaluronik asit dolgu ile mümkün olabilmektedir.

Hyaluronik asit dolguları lokal anestezi altında veya anestezisiz olarak ince iğne uçları ile cilt altına uygulanır. İşlem uygulama yerine göre 5 ila 10 dk arasında sürer. Ameliyathane şartlarına gerek yoktur. İşlemden sonra genellikle ortalama 3 gün süren hafif bir ödem olabilir. Küçük bir olasılıkla uygulama yerine göre morluk da oluşabilir ancak bu olursa da makyaj ile kapatılabilir. Morluk olmaması için özel künt iğne uçları kullanıyorum. Bu iğne uçları kılcal damarları yaralamadığı için morluk oluşma ihtimalini düşürüyor.

Hyaluronik asitin dokudaki ömrü 6 ay ila 2 yıl arasında değişir. Sonrasında tekrarlanabilir. Tekrarlanmadığında normal şartlarda dokuda bir iz yada negatif etki bırakmadan yok olur. Küçük olasılıkla granülom (topaklaşma) yan etkisi olabilir ancak bu, FDA onaylı ürünlerle çok nadirdir. Hyaluronik asit, yan etkilerinin azlığı ve uygulama kolaylığı nedeniyle diğer sentetik dolgulardan çok üstündür.

Sentetik hyaluronik asit dolgusu uygulaması kolay, erişimi kolay, etkisi hemen görülen, yan etki olasılığı düşük  bir medikal estetik uygulamadır. Yüz gençleştirmede ve hacim kazandırmada pratik bir yardımcıdır.