Botulinum toksin A isimli ilaç, halk arasında en çok ticari bir isim olan Botox adıyla bilinir. Botulinum toksin A, clostridium botulinum isimli bir bakterinin ürettiği bir toksindir. Bu toksin, kas aktivitesini, ter bezlerinin ve yağ bezlerinin çalışmasını geçici ve kontrollü olarak durdurur.

Yüz ve boyun derimizin altı kaslarla kaplıdır. Bu kasların aşırı aktivitesi deride yaşlanmaya, kışıklıklara, boyun bantlarına ve hatta bazı yerlerde sarkmalara neden olur. Botulinum toksin A’nın ustalıkla kullanımı ile bunun önüne geçmek mümkündür. Botulinum toksin A, benim ameliyatsız estetikte en yararlı bulduğum ve en sevdiğim uygulamadır. Ustaca uygulandığında mimikleri tamamen kaybetmeden yüzdeki pek çok kırışıklığı açmak, cilde daha pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırmak, kişiye daha taze ve dinlenmiş bir bakış vermek, boyun bantlarından ve yanak sarkıklığının bir kısmından kurtulmak mümkündür.

Botulinum toksin A’nın bundan başka kullanım amaçları da vardır. Örneğin en çok ellerde ve koltukaltı bölgesinde görülen aşırı terleme botulinum toksin A ile önlenebilir. Çenenizin dış kenarlarında hissettiğiniz çiğneme kası, eğer çeneyi çıkıntılı ve yüzü kare şeklinde gösteriyorsa bu kas botulinum toksin A ile küçültülebilir.

Ayrica literatürde yeni bir tanım olan mikrobotox uygulaması ile mimiklerinizin büyük kısmı korunurken çok daha genç bir cilde kavuşmanız, ciltteki gözenek ve yağlanmanın azaltılması, cildin inceltilmesi ve sivilcelerin azaltılması mümkündür. Mikrobotox, çok özel bir botulinum toksin A uygulama tekniğidir.

Botulinum toksin A doğru uygulandığında neredeyse hiç yan etki görülmez. Etki, uygulamadan 1 hafta sonra başlar ve etki süresi 4-6 aydır. Sonrasında tekrarlanmalıdır. Tekrarlayan uygulamalarda etki süresinin zamanla arttığını düşünüyorum. Tekrarlanmazsa ne olur? Hiçbir şey olmaz. Eski halinize dönersiniz. Tekrarlanmadığında eskisinden daha kötü bir görünüme neden olmaz.

Botulinum toksin A uygulaması plastik cerrahi yada dermatoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Yanlış uygulamalar sonrasında çok kötü komplikasyonlarla karşılaşmanız mümkündür.