Açık – Kapalı Burun Estetiği (Rinoplasti)

burun estetigiBugün burun estetiği dediğimiz burun estetiği ameliyatı geçmişte sadece kapalı teknikle yapılıyordu. Kapalı rinoplastide burnun dışında herhangi bir kesi yapılmıyordu. Burun ucuna çok kısıtlı müdahale edilebildiği için sonuçlar genellikle tatmin edici değildi. Bu sebeple açık burun estetiği geliştirildi. Açık rinoplasti burnun ucu dahil her noktasına en iyi şekilde ulaşma imkanı sağladı. Burun delikleri arasında kalan burun direğinin (kolumella) ortasında küçük bir kesi açık rinoplasti tekniğinin ayırt edici özelliği oldu.

Açık rinoplasti ile burun ucu estetiğinde ciddi bir tecrübe birikimi oluştuktan sonra bu teknikle yapılan müdahalelerin hepsini kapalı olarak yapmamızı sağlayacak delivery teknik geliştirildi. Aslında kapalı burun estetiği ameliyatının bir çeşidi olan delivery teknikte kolumellada kesi yapılmıyor, ama burun üç kıkırdakları her iki burun deliğinden dışarı doğurtuluyor. Böylece açık rinoplastide yapılan pek çok hamle kapalı rinoplastide de yapılabilir hale geldi.

Bugün hem açık rinoplasti, hem eski usül kapalı rinoplasti, hem de delivery kapalı rinoplasti yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Peki hangisi daha üstün?

Aslında bu yanlış bir soru. Çünkü her üç teknik de uygun hastada kullanıldığında harika sonuç verebiliyor. Bu tekniklerden sadece birini yaparak tüm burun estetiği ameliyatlarında kullanmaya kalkmak tek arabayla hem yarışlara katılmak, hem araziye çıkmak hem de haftasonu çoluk çocuk gezmeye gitmeye çalışmak gibi olur. Garajınızda hem spor, hem arazi hem de aile aracınızın ayrı ayrı bulunmasını istemez miydiniz? Böylece tüm durumlar için mükemmel iş gören araçlarınız olmuş olur. Bu sebepten dolayı burun estetiği cerrahının tüm tekniklere hakim olması ve hangi hastaya hangi teknik en uygunsa onu kullanması gerektiğini düşünüyorum.

Delivery teknik her ne kadar burun ucuna ulaşım sağlasa da asla açık burun estetiği sonucundaki kadar rahat görüş sağlayamaz. Rahat görüş tabi ki kusur bırakma ihtimalini en aza indirir. Bununla birlikte kapalı rinoplasti sonrası burun ucu neredeyse ameliyatsız burun gibi yumuşacık olur ama açık rinoplastide burun ucu biraz daha sert kalmaya meyillidir. Zannedildiğinin aksine açık rinoplasti ile kapalı rinoplasti arasında iyileşme süreçleri açısından hiç bir fark yoktur. Morluk ve şişlik yumuşak dokuların ne kadar korunabildiği ile ilgilidir ve her iki teknikte de aynı oranda yumuşak doku korunması mümkündür.

Hem kapalı rinoplasti hem de açık rinoplastiyi sıklıkla uyguluyorum ve teknik seçimini, yukarıda anlattığım nedenle hastaya göre yapıyorum. Size de hangi tekniği tercih edeceğimiz yapılan muayene sonrası netleşecektir.